logoMS ZS male

Založení zahrady v Montessori MŠ

mateřské škole Montessori Slaný jsme koncem roku 2016 zažádali o dotaci v rámci programu "Zelené oázy" na revitalizaci menšího travnatého prostoru na dvorku za školou. Nechali jsme si připravit projekt od zkušené zahradní architektky Markéty Lážnovské. V únoru roku 2017 nám byla dotace schválena téměř v plné výši. Po podepsání smlouvy a obdržení první části financí z dotace jsme mohli začít s úpravami. 

IMG 0562 IMG 0627 P4279879

Zahrada pro školkové děti z Montessori prostředí byla vytvořena pro výuku, pěstování, poznávání proměn cyklu přírody, odpočinek a estetický prožitek. Ve zrealizovaném projektu je vytovořen vodní tok. Voda je sváděna z jednoho školního dešťosvodu, teče do jezírka s pumpou a následně je vyčerpávána ze zásobníku napojeného na jezírko.  Pumpou děti vodu vyčerpávají,  používají  ji na zalévání záhonků, keřů, stromů a trvalek. Děti u práce s vodou vnímají její koloběh, učí se s vodou hospodařit a objevují její vlastnosti při kontaktu vody s  různými druhy povrchů. V zahradě je povrch z valounů, písku, štěpky a trávníku. Děti si tak prožijí co dělá voda, když se v létě postříká horký kámen, nebo zalije suchá zem, co dělá písek, když se polije vodou, jak se voda rozlévá, vsakuje a vypařuje. Děti mohou vnímat i vlhčí vzduch díky většímu výparu z vodní plochy. Mohou poznat a pochopit co znamenají vůně, jak souvisí barvy rostlin s jejich zálivkou a výživou. Zahrada je koncipována tak, aby se děti pohybovaly i po vyvýšených plochách – val vzniklý díky výkopu zeminy pro umístění jímky na vodu. Dále je nazahradě vytvořen svah, po kterém bude voda od dešťosvodu přitékat. V parných dnech a době slabých dešťových srážek mohou děti pracovat s vodou v nádrži. Zabudováním kalového čerpadla do nádrže, které pohání vodu na začátek dešťosvodu děti vnímají, pozorují, ohmatávají, přelévají, nalévají, cákají se i v tekoucí vodě. V zahradě jsou vysazené ovocné dřeviny – jabloň, hrušeň, moruše a jeřáb, které budou časem dobrým útočištěm v letních dnech.

IMG 0469 IMG 0560 IMG 0326

V zahradě jsou zasazené různé trvalky a jedlé keře, které budou s dětmi růst a děti si zažijí co znamená starat se o živou rostlinu. Opět mohou pozorovat všemi smysly, vnímat cyklus ročních dob, ochutnávat jedlé plody. Stromy hrají opět důležitou roli pro zvýšení výparu – koloběh vody a ochlazování prostoru. Dvůr nemá žádný přirozený stín. Na podzim se hrabáním listí zahrada probudí a v kompostu pracuje s drobnými živočichy na přeměně rostlinné biomasy na humus. Děti zažijí díky kompostování další důležitou část životního cyklu. Mohou využívat zahradu po celý rok.

Samotná realizace zahrady probíhala  průběžně každý měsíc prostřednictvím brigád s rodičí, přáteli školky a případnou další veřejností. Na brigádu přicházeli s rodiči také děti, které se velice rády také zapojovali. Všichni jse sledovali, jak se nám travnatá plocha mění pod rukama a čím dál více se podobá skicám v návrhu budoucí zahrady.

Na přelomu října/listopadu jsme zahradu dle plánu dokončili a v polovině listopadu slavnostně pro veřejnost otevřeli. Společně s dětmi i jejich rodiči se těšíme, jak se bude v průběhu dalšího roku měnit před očima. Děkujeme všem, kdo se na realizaci byť jen částečně podíleli a děkujeme městu Slaný, že nám umožnilo zahradu vytvořit.